Protests greeted Chinese President Xi Jinping as he arrived in Prague on Monday on the first visit by a Chinese head of state to the Czech Republic.

Ještě k potyčce (incidentu) na Evropské (video)Došlo k ní po odvezení aktivistů s tibetskými vlajkami antony. Celou situaci jsem natáčel na video. Jednoznačně došlo k napadení občanů České republiky ze strany Číňanů. Z videa je jasně vidět také agresivita, se kterou několik Číňanů vystartovalo na kluky, kteří šli na koledu (s pomlázkami v ruce) a chtěli projít po chodníku. Následně jednomu klukovi, který pouze točil situaci na kameru, a který měl přes ramena tibetskou vlajku, někdo z Číňanů vlajku strhl a ten kluk se vrhl k Číňanům, aby mu ji vrátili. V ten moment se na něj sesypalo několik Číňanů a začali jej mlátit a to i tyčemi od vlajek.Jak celou situaci vyhodnotila policie? Okamžitě odvedla kluka s kamerou a Číňany nechala na pokoji. Z jejich řad nezadržela nikoho. Šel jsem za policií a řekl jim, že mám vše natočené a nechápu, jak mohli sbalit jen Čecha. Navíc, když je evidentně nevinen. A že jim mohu poskytnout video, kde je to jasně vidět.Delší čas to policii nezajímalo. Ale zajímalo to kluky z Primy a České televize, kterým jsem video již poslal. Pak přišel i nějaký policista, a dost nevybíravým způsobem si vyžádal občanku, že si mne prověří. O video žádný zájem a kluka s kamerou stále drželi dva policisté.Až po chvíli přišel jiný policista a ptal se po videu, zběžně jej v mobilu shlédl (ale nemohl vidět nic podrobně) a vzal si kontakt, kdyby mělo dojít ke svědectví.—————————-Kdo nese odpovědnost? Jednoznačně ten, zde organizoval dopravu Číňanů podél trasy cesty čínského prezidenta. Ten, kdo je vybavil vlajkami, vlaječkami, trumpetkami.Co ovšem nepochopím. Jak to, že POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY nechrání OBČANY ČESKÉ REPUBLIKY před agresivitou cizích státních příslušníků (ČÍNSKÝCH OBČANŮ)? Hlavně, že jich přijelo na místo desítky. Po celou dobu se jejich zájem stáčel pouze na Čechy. Nejen na aktivisty, ale na jednotlivé další náhodné občany. Když byli Číňané přivezeni autobusy, nikdo z policistů se jich vůbec nevšímal.A mimochodem. Odvezeni byli i ti z občanů. kteří drželi tibetské vlajky a pouze stáli na chodníku. Proč i tito? To vědí asi pouze velitelé zásahu.—————————-Listopad ještě neskončil … ani náhodou.

Posted by Petr Suda on Monday, 28 March 2016

Pro-Tibet demonstrators put up a giant picture of Dalai Lama with the late Czech president Vaclav Havel in a park near the road leading to the airport ahead of his arrival.

Photo: Petr Suda, via Facebook.
Photo: Petr Suda, via Facebook.

Dozens of Chinese flags hung up in Prague streets to welcome Xi were also defaced at the weekend.

Photo: Petr Suda, via Facebook.

Xi will meet President Milos Zeman during his two-day trip, which is focused on business cooperation and investment in the Czech Republic.

Photo: Petr Suda, via Facebook.

Zeman has described the visit as a “new start” in Prague’s relations with Beijing, saying China might invest close to two billion euros in his country.

AFP is a global news agency delivering fast, in-depth coverage of the events shaping our world from wars and conflicts to politics, sports, entertainment and the latest breakthroughs in health, science and technology.